Moje dziecko chrapie

 

4483276008_4fbacbd7b6_zKiedy z pokoju dziecięcego dobiega odgłos chrapania, budzi to obawy każdego rodzica. Chrapanie u dorosłych raczej nie dziwi… Ale u dzieci? Czy jest niebezpieczne? Czym spowodowane? I jak je leczyć?

Chrapanie u osób dorosłych – najczęstsza przyczyna

Kiedy człowiek leży na plecach masa języka cofa się, przez co następuje zwężenie kanału przepływu powietrza. Jeśli dodamy do tego zwiotczenie mięśni podniebienia miękkiego i języczka (które zaczynają wibrować), otrzymamy nieprzyjemny efekt akustyczny.

 

 

 

PRZYCZYNY CHRAPANIA U DZIECI

 

  1. Przeziębienie lub alergia

Jeśli dziecko jest zakatarzone, śluzówki nosa są obrzęknięte, co utrudnia przepływ powietrza i wywołuje dźwięk chrapania.

  1. Powiększony trzeci migdał

Jeśli dziecko chrapie przez dłuższy czas i nie jest to spowodowane katarem, przyczyną może być przerośnięty trzeci migdał. Konieczna jest wówczas konsultacja laryngologiczna. Zazwyczaj jedynymi możliwymi do zaobserwowania dla rodzica objawami są nocne chrapanie, ciągłe oddychanie ustami, zmęczenie dziecka i problemy z koncentracją. Nie wolno zwlekać z wizytą u laryngologa, ponieważ przerośnięty migdał prowadzi do częstych infekcji dróg oddechowych. Jeśli dziecko nie jest leczone przez dłuższy czas, może pojawić się także m.in. pogorszenie słuchu, skrzywienie przegrody nosa i wady zgryzu.

  1. Wady anatomiczne

– skrzywiona przegroda nosa (leczy się chirurgicznie)

– wiotkie tkanki krtani (zwykle mija do ok. 2-3 roku życia); objawia się ciężkim „świszczącym” oddychaniem

 

Chrapania u dziecka pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć! Należy powiedzieć o tym swojemu logopedzie oraz udać się na wizytę do laryngologa.

One Response

  1. Madzia
    | Reply

    Mój mąż zawsze śmiał sie z syna, że chrapie ;/ myśleliśmy, że mu to przejdzie. Nie przeszło i teraz jesteśmy już po usunięciu migdała. To było powodem.

Leave a Reply

nine − six =