Opieka logopedyczna w przedszkolu

Czy okres przedszkolny to nie za wcześnie, aby zapisać dziecko na zajęcia logopedyczne? W końcu jego mowa jeszcze się rozwija. Może warto po prostu poczekać.

To myśli, które zaprzątają głowę wielu Rodzicom. Często niepotrzebnie…

Fotolia_35823183

CZY PRZEDSZKOLE TO NIE ZA WCZEŚNIE?

Zdecydowanie nie. Nie warto odkładać zajęć z logopedą do czasu aż rozwój mowy zakończy się, a dziecko pójdzie do szkoły.

Brak poszczególnych głosek lub ich deformacje mogą mieć wpływ nie tylko na samopoczucie dziecka lecz także na jego postępy w nauce.  Warto zajrzeć do artykułu: Czy dziecko z zaburzeniem mowy może iść do szkoły?

Nad nieprawidłowościami należy pracować od momentu wystąpienia, aby zapobiec ich pogłębianiu się i dalszym konsekwencjom!  Warto także korzystać z zajęć profilaktycznych, jeśli przedszkole oferuje taką możliwość.  Jak wiadomo zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Pamiętajmy, że logopeda czuwa nie tylko nad piękną artykulacją dzieci. Skupia się na wszystkich czynnikach, które mogą zaburzać rozwój komunikowania się, tj. na rozumieniu, słuchu, sposobie oddychania, budowie anatomicznej aparatu mowy, stanie uzębienia, pamięci, czy rozwoju motorycznym. Bierze pod uwagę całościowy rozwój dziecka i w razie konieczności sugeruje rodzicom konsultacje z innym specjalistą np. ortodontą, laryngologiem, fizjoterapeutą, czy psychologiem dziecięcym.

Obecnie wiele przedszkoli oferuje możliwość opieki logopedycznej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i dla wielu rodziców. Nie trzeba dodatkowo szukać specjalisty, ani nigdzie dojeżdżać. Wszystko mamy na miejscu.

Logopeda co jakiś czas przeprowadza tzw. badania przesiewowe, aby skontrolować mowę wszystkich dzieci w przedszkolu i wyłonić te, które potrzebują jego pomocy.

Prawdą jest, że rozwój dzieci przebiega w różnym tempie. Jedne potrafią wypowiedzieć wszystkie głoski, podczas, gdy inne mają jeszcze trudności. Pamiętajmy jednak, że to logopeda powinien ocenić, czy mowa naszej pociechy mieści się w normie i czy warto jeszcze poczekać na pojawienie się głoski, czy należy rozpocząć pracę nad poprawą jakości mowy od razu.

JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA Z LOGOPEDĄ?

Zajęcia z reguły odbywają się raz w tygodniu i trwają 30-45min. W razie potrzeby i możliwości zajęcia mogą odbywać się częściej. Misją każdego logopedy jest prowadzenie ćwiczeń w taki sposób, aby dziecko chętnie z nim współpracowało, a terapia przynosiła jak najlepsze efekty. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym ćwiczenia przybierają formę zabawy, są dopasowane do zainteresowań i możliwości konkretnego dziecka.

MOJE DZIECKO DOSTAŁO SKIEROWANIE NA ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE. CZY MUSI NA NIE CHODZIĆ?
Ostateczna decyzja, czy dziecko będzie uczęszczać na zajęcia logopedyczne należy zawsze do Rodzica. Zalecenie logopedy do podjęcia systematycznych ćwiczeń, jest sygnałem, że mowa dziecka nie rozwija się w sposób prawidłowy i wymaga stymulacji.  W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest rozpoczęcie zajęć z logopedą.

Rodzice mają oczywiście prawo do wątpliwości i pytań. Logopeda powinien zawsze być gotowy na nie odpowiedzieć, wyjaśnić Rodzicom cel podjęcia zajęć oraz przedstawić szczegóły swojej pracy.

9 Responses

 1. Bożena
  | Reply

  Zgadzam się. Opieka logopedy w przedszkolu jest bardzo ważna. Mojemu dziecku logopeda bardzo pomógł. Nie musieliśmy tłuc się przez pół miasta żeby zdążyć do innego specjalisty. Dziecko było pod stałą opieką i w momencie pójścia do szkoły jego mowa była już poprawna 🙂

 2. Magda
  | Reply

  My mieliśmy szczęście, bo logopeda w naszym przedszkolu okazał się świetnym specjalistą. A wiem, że nie wszyscy rodzice (a raczej dzieci) mają to szczęście.

 3. Julia
  | Reply

  Cieszę się, że ten temat został poruszony. Wielu rodziców nadal odkłada terapię logopedyczną na czas szkolny. A to już zdecydowanie za późno. Logopeda w przedszkolu to faktycznie super opcja w dzisiejszym zapracowanym świecie.

  • Logopeda Anna Siciarz
   | Reply

   Zgadzam się 🙂 Pod warunkiem, że logopeda może również liczyć na współpracę ze strony Rodziców i ćwiczenia w domu 🙂 Pozdrawiam

 4. Teresa
  | Reply

  Świetny tekst, świetna strona. Często tu zaglądam i polecam ją wszystkim rodzicom! pozdrawiam

  • Logopeda Anna Siciarz
   | Reply

   Dziękuję! 🙂 Pozdrawiam serdecznie

 5. Monika
  | Reply

  Uwielbiam Pani bloga! 😉
  Jako początkujący logopeda zapraszam na swoją skromną stronkę 😉
  pozdrawiam i do zobaczenia na warsztatach;-)

  • Logopeda Anna Siciarz
   | Reply

   Dziękuję Pani Moniko! Do zobaczenia 🙂

 6. Monika
  | Reply

  Uwielbiam Pani bloga!
  Jako początkujący logopeda zapraszam na swoją skromną stronkę Kraina Słów
  pozdrawiam i do zobaczenia na warsztatach;-)

Leave a Reply

one × five =