Pierwsza wizyta u logopedy – jak się przygotować?

posted in: Logopeda radzi | 1

9408010750_a3cf403a0e_zPierwsza wizyta u logopedy może być stresem nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Pojawia się wiele pytań: Czy badanie logopedyczne jest nieprzyjemne? O co terapeuta może mnie zapytać? Na co powinienem się przygotować, jako rodzic małego pacjenta?

Celem pierwszego spotkania logopedy z dzieckiem jest postawienie prawidłowej diagnozy, co z kolei jest warunkiem opracowania planu terapii. Logopeda sprawdza nie tylko mowę dziecka, lecz także poziom rozumienia poleceń, zachowanie, słuch, zgryz, budowę narządów artykulacyjnych oraz ogólny rozwój pacjenta. W razie konieczności kieruje dziecko na konsultację do odpowiedniego specjalisty (np. foniatry, laryngologa, ortodonty itp.). Zdarza się, że potrzebne jest więcej, niż jedno spotkanie, aby postawić rzetelną diagnozę.

Badanie logopedyczne nie jest ani bolesne, ani nieprzyjemne. Zadania przybierają najczęściej formę zabawy, tak aby zainteresowały i zachęciły dziecko do dalszej współpracy. Ważnym elementem diagnozy jest wywiad z rodzicem/opiekunem, który ma na celu ustalenie stanu zdrowia dziecka, jego rozwoju i możliwości.

Rady dla Rodzica:

  1. Przed wizytą porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Powiedz gdzie je zabierasz i w jakim celu. W trakcie rozmowy staraj się być spokojny i uśmiechnięty. Nigdy nie strasz dziecka wizytą u żadnego specjalisty! Nie może traktować takiego spotkania jak kary. Nie daj mu też odczuć swojego stresu, czy zdenerwowania. Spróbuj je zachęcić i zaciekawić wizytą, a także odpowiedzieć na jego pytania.
  1. Pamiętaj, że logopeda jest dla Ciebie i Twojego dziecka. Nie bój się zadawać pytań, dzielić wątpliwościami i prosić o ich wyjaśnienie.
  1. Kwestie, o które logopeda może Cię zapytać:

– przebieg ciąży (przebyte choroby, czy były przyjmowane leki)

– przebieg porodu

– stan dziecka po urodzeniu (niedotlenienia, zaburzenia, choroby, punkty w skali Apgar)

– jak przebiegał dotychczasowy rozwój dziecka

– kiedy zaczęło mówić

  1. Weź ze sobą:

–  wypisy ze szpitala, jeśli dziecko było hospitalizowane,

– wyniki badań słuchu oraz badań neurologicznych, jeśli z jakichś przyczyn były przeprowadzane.

One Response

  1. Sofia
    | Reply

    Ja swoją pierwszą wizytę z dzieckiem u logopedy wspominam bardzo źle. Pani wyglądała na bardzo niekompetentną, mimo że była osobą dojrzałą, więc wydawać by się mogło powinna mieć doświadczenie. Odesłała nas z niczym, mimo że syn miał skończone 3 lata i bardzo slabo mówił. Powiedziała, że chłopcy tak mają ;/ Na szczęście znalazłam innego logopedę. Też kobietę, ale tym razem młodziutką (choć wiek dla mnie nie grał roli). Zrobiła różne badania, wypytała mnie o różne rzeczy (wlasnie takie, jak tu Pani opisuje), sprawdziła słuch synka i natychmiast podjeła leczenie. Pracujemy z nią do dziś 🙂 a Marcin ją uwielbia! 🙂

Leave a Reply

eighteen + fourteen =