Bambikowe Logoprzygody cz.3

posted in: Bez kategorii | 0

Nadszedł czas na trzecią część recenzji Bambikowych Logoprzygód, czyli dokładny opis działów Wzbogacanie słownictwa, Kompetencje językowe oraz Warto tu zajrzeć.

ZOBACZ TAKŻE:

BAMBIKOWE LOGOPRZYGODY cz.1

BAMBIKOWE LOGOPRZYGODY cz.2

Mam nadzieję, że po przeczytaniu wszystkich trzech części recenzji będziecie mieć już pełny obraz zawartości i wartości merytorycznej programu.

BL35

WZBOGACANIE SŁOWNICTWA

Podczas terapii logopedycznej i rozwijania kompetencji językowych niezwykle ważny jest nacisk na wzbogacanie słownictwa. Na niewiele zda się piękna artykulacja, jeśli ubogie słownictwo ogranicza zarówno nadawanie jak i rozumienie mowy…

W dziale Wzbogacanie słownictwa znajdziemy 3 podkategorie: Przeciwieństwa, Określenie rzeczownika oraz Przysłowia. Pierwsza z podkategorii polega na wyborze spośród czterech dostępnych słów – dwóch o przeciwnym znaczeniu. W drugiej podkategorii, czyli Określeniu rzeczownika dziecko słyszy  słowo  wypowiadane przez Smoka Bambika (i widzi obrazek), np. DOM, PIES, DZIEWCZYNKA itp. Jego zadaniem jest wybrać spośród czterech słów znajdujących się u dołu ekranu te, które mogą określać podany rzeczownik. Ostatnia podkategoria, czyli Przysłowia to wyjaśnianie znaczenia najbardziej popularnych w języku polskim przysłów. Mimo, iż podpowiedzi znacznie ułatwiają dziecku zadanie – jest to oczywiście zadanie stosunkowo trudne i przeznaczone już dla dzieci w wieku szkolnym.

KOMPETENCJE JĘZYKOWE

Co to jest kompetencja językowa? Mówiąc najprościej jest to umiejętny dobór słów zgodnie z obowiązującymi zasadami gramatyki, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, w której się znaleźliśmy. Chodzi zatem o budowanie logicznych i gramatycznie poprawnych wypowiedzi.

Dział kompetencje językowe dzieli się na podkategorie: Błędy logiczne w zdaniach, Błędy gramatyczne w zdaniach oraz Opis ilustracji i uzupełnianie tekstu.

Wychwytywanie błędów logicznych w zdaniu jest bardzo ważną umiejętnością. Świadczy bowiem o pełnym rozumieniu znaczenia zastosowanych słów i ich umiejętnym użyciu zgodnie z kontekstem wypowiedzi. Na niektóre z nielogicznych zdań dzieci reagowały śmiechem. Bawiły je bowiem niecodzienne połączenia słów i mówiąc wprost – głupoty, które otrzymaliśmy 🙂

Ćwiczenia w zauważaniu błędów gramatycznych ułatwiają poprawne używanie form poszczególnych części mowy. W przykładach pojawiają się przede wszystkim odniesienia do czasów, rodzajów oraz przypadków.

Ostatnia podkategoria, czyli Opis ilustracji i uzupełnianie tekstu oparta jest na pięknych ilustracjach. Ćwiczenie możemy wykonać w dowolny sposób, w zależności od wieku i możliwości dziecka. Możemy zadawać pytania do obrazka, prosić o wskazanie określonych przedmiotów, poprosić o opis ilustracji lub uzupełnienie gotowego tekstu. Możliwości jest naprawdę sporo. Otrzymujemy piękny materiał obrazkowy, na którym możemy pracować w dowolny sposób. Na obrazkach dzieje się naprawdę sporo, więc dzieci z pewnością będą miały o czym opowiadać!

WARTO TU ZAJRZEĆ

Ostatni dział, o tajemniczej nazwie Warto tu zajrzeć kryje 10 plików PDF z materiałami do pobrania. Znajdziemy tu materiały zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, m. in. dyplomy, trochę teorii, oraz praktyczne i wartościowe merytorycznie porady.

BL41

Przez ostatnie tygodnie miałam przyjemność zapoznać Was bliżej z programem Bambikowe Logoprzygody. Poznaliście szczegóły wszystkich działów programu. Choć nie byłam nigdy miłośniczką programów komputerowych, ten jest naprawdę dobrze opracowany i bardzo miły dla oka. Nie jest to gra komputerowa, która bezwartościowo zajmie czas dziecka. Podopieczni powinni korzystać z programu zawsze pod opieką i kontrolą osoby dorosłej i starannie wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Osobiście najbardziej ujęły mnie ćwiczenia słuchowe i to z nich najczęściej korzystam. Wielką wartością programu jest także możliwość nagrywania wypowiedzi dziecka w czasie ćwiczeń wymowy i samodzielna ocena usłyszanej wypowiedzi. Funkcja ta pozwala na analizę własnych wypowiedzi i autokontrolę. Myślę, że program jest na tyle bogaty w treści edukacyjne, że każdy będzie miał szansę wybrać swoje ulubione i najbardziej przydatne w jego pracy działy.

Program multimedialny Bambikowe Logoprzygody dostępny jest w sklepie internetowym Moje Bambino: http://www.mojebambino.pl/logopedia/2210-bambikowe-logoprzygody.html.

Leave a Reply

five × 2 =