Wierszyki zróżnicowane na opozycje głosek to czwarta część cyklu wierszy autorstwa Moniki Lubiny. Zbiór zawiera 100 wierszyków, które pomogą dzieciom utrwalić nowo poznane głoski i odróżnić je od tych, których dotychczas używały w ich miejsce.

__b_9788380950801

Ze wstępu:

(…) Znakomita większość wierszyków zawartych w książeczce pozwala skupić się wyłącznie na dwóch ćwiczonych – opozycyjnych głoskach, aby nauka nie sprawiała dziecku nadmiernych trudności. Tak zwane łamańce językowe zamieszczone w niektórych książkach logopedycznych nadają się bardziej na rozrywkę dla dorosłych niż naukę dla dzieci. Stąd materiał słowny został opracowany jak najbardziej przystępnie dla dzieci (…)

Rzeczywiście wierszyki nie są typowymi łamańcami językowymi. Zostały napisane bardzo przyjaznym dla dziecka językiem. Jednak mimo to należy być bardzo skupionym czytając lub powtarzając je.

Treść poszczególnych wierszy odnosi się do sytuacji z życia codziennego, do postaci z bajek lub filmów, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla dzieci.

Niewątpliwie ogromną zaletą zbioru jest bogactwo ćwiczonych głosek. Myślę, że każdy logopeda/rodzic znajdzie tu zakres, który go interesuje. Wiersze zawierają opozycje następujących głosek:

SZUMIĄCE – SYCZĄCE

SZ – S

Ż – Z

CZ – C

DŻ – DZ

SZUMIĄCE – CISZĄCE

SZ – Ś

Ż – Ź

CZ – Ć

DŻ – DŹ

SYCZĄCE – CISZĄCE

S – Ś

Z – Ź

C – Ć

DZ – DŹ

SZCZELINOWE – PRZYTARTE

SZ – CZ

Ż – DŻ

S – C

Z – DZ

Ś – Ć

Ź – DŹ

DENTALIZOWANE DŹWIĘCZNE – BEZDŹWIĘCZNE

SZ – Ż

CZ – DŻ

S – Z

C – DZ

Ś – Ź

Ć – DŹ

SZUMIĄCE – SYCZĄCE – CISZĄCE (MIKS)

DŹWIĘCZNE – BEZDŹWIĘCZNE

W – F

B – P

K – G

T – D

F – W – CH

K – T

G – D

T – D – K –G

DŹWIĘCZNE – BEZDŹWIĘCZNE (MIKS)

OPOZYCJA R – L

W książce znajdziemy chyba każdą możliwą kombinację głosek opozycyjnych. Czyni to zbiór jeszcze bardziej uniwersalnym i ponadczasowym. Zdecydowanie warto mieć go na półce w swoim gabinecie.

 

Książkę możecie nabyć poprzez stronę Oficyny Wydawniczej Impuls.

Leave a Reply

1 + seven =