Przyznam, że kiedy pierwszy raz zobaczyłam zapowiedzi książki Pucio uczy się mówić na stronie autorki – dr Marty Galewskiej-Kustry, przez głowę przeszła mi jedna myśl – właśnie takiej książki potrzebuję dla moich gabinetowych Maluszków! I muszę uczciwie przyznać, że pierwsze na co zwróciłam uwagę to fantastyczne ilustracje. Widząc tylko zapowiedź książki ciężko było jeszcze ocenić jej wnętrze, ale grafika ujęła mnie w każdym calu. Jednak znając poprzednie książki Pani Marty nie stresowałam się tym, co zastanę w środku. I słusznie.

2319_pucio_uczy_sie_mowic

Pucio jest małym chłopcem, który dopiero uczy się mówić. Uważnie obserwuje otaczający go świat i opisuje go przy użyciu samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Zachęca dzieci, by powtarzały poszczególne wyrażenia razem z nim. Pucio mieszka razem z mamą, tatą, siostrą Misią i małym braciszkiem (lub siostrzyczką) nazywanym Bobo. Mają pieska i kotka. Książka opisuje sytuacje z życia codziennego rodzinki Pucia oraz ich przygody podczas wspólnych spacerów i wycieczek za miasto.

Książka ma piękne, bardzo przyjazne dzieciom ilustracje. Ale poza ilustracjami, ważna jest także treść oraz układ graficzny poszczególnych stron. Język użyty w książce jest bardzo prosty, a treść poszczególnych stron stosunkowo krótka. Każdy, kto na co dzień ma do czynienia z dwu- oraz trzylatkami wie, że to ważna informacja, bowiem skupić uwagę rozbrykanego Maluszka przez dłużej niż kilka minut to nie lada wyzwanie 🙂 Do tego duże litery i bardzo czytelne, przejrzyste ilustracje. U dołu każdej strony dodatkowo wyszczególnione są przedmioty lub osoby wydające konkretne dźwięki. Dzięki temu możemy ćwiczyć również spostrzegawczość dziecka prosząc je o wskazywanie poszczególnych rzeczy na ilustracjach.

Poza wspomnianymi powyżej zaletami książki o Puciu jest jeszcze jedna, o której nie sposób zapomnieć. Jest wydrukowana na bardzo grubym sztywnym papierze, którego małe rączki nie będą w stanie łatwo podrzeć, zmiąć, czy powyginać. To niezwykle istotne w przypadku książek dla najmłodszych. Dzięki swojej grubości, książka posłuży nam na lata i będzie służyła wielu dzieciom.

Pucio regularnie chodzi ze mną na zajęcia. Zaprzyjaźnił się już z wieloma moimi podopiecznymi i jestem pewna, że zostanie z nami na dłużej.

Książka do nabycia na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Leave a Reply

four + twenty =