Na rynku wydawniczym znajdziemy bardzo wiele książek dotyczących terapii wad wymowy. Nie ma jednak zbyt wielu pozycji dotyczących bezpośrednio postępowania terapeutycznego w przypadku osób z niepłynnością mowy.

Z pomocą przychodzi Monika Lubina ze swoją książeczką Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko.

cwiczenia_dla_jakajacych_sie_1

W książce nie znajdziecie teorii na temat zaburzeń płynności mowy, zaś wyłącznie bogaty zestaw ćwiczeń. Są tu zarówno przykłady ćwiczeń oddechowych, jak również ćwiczeń fonacyjnych, artykulacyjnych oraz wspomagających (np. ruch, gest).

Jak mówi autorka:

Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko stanowią piątą część cyklu wierszyków i ćwiczeń na głoski. Pomysł na ich napisanie zrodził się podczas Międzynarodowej Konferencji Logopedycznej pt. „Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka”, która odbyła się we wrześniu 2014 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przeglądając ofertę zgromadzonych tam licznie wydawnictw, doszłam do wniosku, że brakuje materiałów do ćwiczeń dla osób z niepłynnością mowy.

Ze swojej strony dodam, że również byłam na tej konferencji i doszłam do podobnego wniosku. Zatem gratulacje dla Pani Moniki, że postanowiła choć trochę wypełnić istniejącą na rynku lukę.

Na 77 stronach książki znajdują się ćwiczenia dotyczące wszystkich głosek języka polskiego. Ułożone są alfabetycznie, dzięki czemu treść jest bardzo przejrzysta. Ćwiczenia mają różny stopień trudności, więc można je wykorzystać zarówno do pracy z dziećmi, jak i z dorosłymi.

Książka Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko z pewnością sprawdzi się w gabinecie każdego terapeuty pracującego z osobami z niepłynną mową. Będzie również wartościowym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem niepłynnej mowy.

Książka do nabycia na stronie wydawcy – Oficyny Wydawniczej Impuls.

Leave a Reply

10 − 3 =