Przyznam szczerze, że w swojej dotychczasowej pracy poznałam tylko kilkoro dzieci z mutyzmem wybiórczym. Nie jest to zjawisko częste, co niestety działa na niekorzyść dzieci i rodziców, ponieważ nadal mamy w Polsce zbyt mało publikacji oraz dostępnych szkoleń z tego zakresu. Dlatego każda wartościowa nowość wydawnicza jest niezwykle potrzebna zarówno rodzicom, jak i terapeutom, aby mogli oni skutecznie pomagać swoim podopiecznym.

 

Dziś chciałam Wam polecić książkę Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii, pod redakcją Pani Marii Bystrzanowskiej oraz jej córki Eweliny Bystrzanowskiej. Do stworzenia tej publikacji zaproszono nie tylko terapeutów (logopedów, psychologów, pedagogów, nauczycieli) lecz także, a może przede wszystkim – rodziców dzieci z mutyzmem wybiórczym oraz Panią Kasię – dorosłą, 26-letnią kobietę, która opowiada o swoim dzieciństwie przeżytym z objawami mutyzmu, o braku odpowiedniej diagnozy, a co za tym idzie pomocy, o emocjach oraz o konsekwencjach swojego zaburzenia. Zdecydowanie warto to przeczytać…

 

Książka po krótce wyjaśnia istotę oraz przyczyny mutyzmu wybiórczego, pomaga zrozumieć to zaburzenie. Kiedy lepiej coś poznamy, mniej się tego boimy. Autorki podkreślają bardzo istotną rolę wczesnej diagnozy i terapii dzieci. Nie tylko terapii na zorganizowanych zajęciach, lecz także na co dzień w domu, przedszkolu czy w szkole. Zwracają uwagę na skutki braku odpowiedniej pomocy.

Szczególnie cenna dla terapeutów, rodziców i nauczycieli może okazać się także analiza przypadków terapii mutyzmu wybiórczego, w której znajdziemy historie konkretnych osób przedstawione z różnych perspektyw (rodziców, specjalistów). Każda strona przeżywa i próbuje zrozumieć to zaburzenie na swój sposób. Próbuje także pomóc w miarę swoich możliwości i umiejętności.

Na koniec dorzucam zdjęcia spisu treści.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę Wydawnictwa Impuls, gdzie można nabyć książkę.

Leave a Reply

thirteen − 9 =