Historyjki obrazkowe – Co po czym?  to zestaw 12 edukacyjnych historyjek obrazkowych umieszczonych na grubych, foliowanych kartach w formacie A4.

Każda historyjka to 4 osobne karty A4, czyli sumarycznie w zestawie mamy aż 48 kart.

0b145165a163224d1a40e7f66b832c32

Układanie historyjek obrazkowych jest znakomitym ćwiczeniem analizy wzrokowej oraz myślenia przyczynowo-skutkowego. Dziecko w 4 osobnych obrazkach musi dostrzec pewną całość, połączyć wydarzenia, ustalić ich kolejność i logicznie wytłumaczyć.

„(…) Dorosły czyta dziecku wybrany przypadkowo wierszyk, a zadaniem dziecka jest wskazanie tego obrazka, który jest nim opisany – wybór obrazka pokaże, na ile dziecko zrozumiało przeczytany tekst. Niepowodzenie w dobraniu obrazka będzie okazją do rozmowy z dzieckiem i wyjaśnienia z czego wynikła pomyłka. Po przeczytaniu wszystkich wierszyków z danej historyjki, dziecko powinno spróbować ułożyć obrazki w logiczny ciąg, co pozwoli sprawdzić poziom rozumienia związków przyczynowo-skutkowych. Zadanie dla dziecka może polegać też na ułożeniu historyjki tylko na podstawie obrazków, a wierszyki mogą być odczytane już po jej ułożeniu.

Historyjki są tak opracowane, aby niosły ze sobą dodatkowe wartości poznawcze, a wierszyki, oprócz opisywania poszczególnych obrazków, mają jeszcze dodatkowe funkcje edukacyjne związane z rytmem i rymem (…)

(źródło)

Szczegółowy opis wraz z przykładami ilustracji znajdziecie na stronie Wydawnictwa WIR.

Leave a Reply

six + 5 =