300_300_productGfx_f5938b9659237b55e81a8c77413ed309Zabawy z rymami autorstwa Elżbiety oraz Witolda Szwajkowskich to zestaw 32 kart, na których znajdują się obrazki oraz krótkie rymowanki.

Po co bawić się w rymowanie?

Po pierwsze – bo to świetna zabawa, którą dzieci uwielbiają 🙂 

Tworzą rymy nie tylko przy użyciu istniejących słów, ale często wymyślają także pseudowyrazy, które nie mają żadnego znaczenia, ale rymują się z konkretnym słowem, np. ich imieniem. Jest przy tym dużo śmiechu i dużo kreatywności.

Ponadto:

„Zabawy rymotwórcze to ważny element edukacji językowej dziecka:
– kształtują świadomość dźwiękowej warstwy mowy, która jest niezbędna podczas nauki czytania i pisania;
– wzbogacają zasób słownictwa;
– rozwijają umiejętności narracyjne.”

(źródło)

Zabawy z rymami można wykorzystać podczas zajęć z dziećmi zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Podczas zajęć indywidualnych oraz grupowych. Ja osobiście posiadam Zestaw Zielony i wykorzystuję karty podczas swojej pracy w przedszkolu. Odpowiedź do niektórych kart przychodzi dzieciom z łatwością, nad innymi głowią się trochę dłużej, ale w takich sytuacjach podpowiedź stanowi ilustracja zamieszczona na odwrocie karty.

Mimo, że korzystaliśmy z nich już kilka razy, dzieci nadal się o nie „dopominają” i chcą do nich wracać, choć mam wrażenie, że niektóre rymowanki znają już na pamięć 🙂

Szczegółowy opis produktu oraz przykłady wykorzystania Zabaw z rymami znajdziecie na stronie Wydawnictwa WIR.

Leave a Reply

three × 4 =