Istnieje bardzo wiele ćwiczeń narządów artykulacyjnych. Kiedy wykonujemy je z dziećmi, zwykle ubieramy je w piękne słowa, formę krótkiej bajki lub ciekawego opowiadania. Można je także ukryć pod specjalnymi symbolami lub kolorami i stworzyć mnóstwo interesujących zabaw…

gimnastyka-buzi-i-jezyka-karty-do-cwiczen-motoryki-narzadow-artykulacyjnychOstatnio odkryłam fantastyczną pomoc do zajęć firmy Moje Bambino o nazwie Gimnastyka buzi i języka. Są to karty do ćwiczeń motoryki narządów artykulacyjnych.

Na kartach przedstawione są obrazki – symbole znane nawet najmłodszym dzieciom, np. ryba, huśtawka, konik, serce, gwiazdki itd. Pod każdym obrazkiem kryje się inne ćwiczenie. Sposób wykonywania ćwiczeń oraz przykładowe zabawy opisane są w dołączonej instrukcji, np.

Rysunek: serce

Rodzaj ruchu: ściąganie ust w dzióbek

Interpretacja słowna: To jest serce, teraz będziemy wysyłać sercowe całusy do mamy. Możemy pomóc dziecku w ściągnięciu ust przykładając jego dłoń, jak do całusów na pożegnanie.

Kolor: czerwony

Każda karta na odwrocie oznaczona jest innym kolorem, co znacznie zwiększa możliwości ich zastosowania.

Zestaw składa się z:

– 10 kart o wymiarze A5 (jedna strona karty zawiera obrazek, druga strona jest biała)

– 10 kart o wymiarze A5 (jedna strona karty zawiera obrazek, druga strona jest pomalowana na jeden konkretny kolor)

– 10 kart o wymiarze 9×9 cm (jedna strona karty zawiera obrazek, druga strona jest biała)

– 10 kart o wymiarze 9×9 cm (jedna strona karty zawiera obrazek, druga strona jest pomalowana na jeden konkretny kolor)

Przykładowe zabawy:

1) Karty leżą rozłożone przed dzieckiem symbolami do dołu – zabawa w Memo – szukamy pary (np. duża i mała piłka) i wykonujemy ćwiczenie.

2) Karty leżą przed dzieckiem symbolami do góry, ćwiczenie rozumienia poleceń – daj mi dużą piłkę. Tak, to jest duża piłka! Oj, wpadła do mojej buzi, zobacz jak skacze (i wykonujemy ćwiczenie).

Leave a Reply

2 × 4 =