Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Brak potliwości a ryzyko przegrzania. Jakie są zagrożenia?

2024-12-23 Brak potliwości


Zmniejszenie potliwości lub jego całkowity brak, czyli hipohydroza i anhydroza, to stany, w których organizm nie produkuje wystarczającej ilości potu. Ponieważ pocenie się pełni kluczową funkcję w regulacji temperatury ciała, brak potu może znacząco upośledzić procesy termoregulacji. Jakie zagrożenia niesie ze sobą brak wydzielania potu? Czy to rzeczywiście może być realny problem?

Pot – rola w organizmie

Wydzielanie potu jest jednymi z głównych mechanizmów, które pozwalają organizmowi na regulację temperatury ciała. Pot ochładza powierzchnię skóry i jednocześnie reguluje temperaturę ciała w odpowiedzi na wysoką temperaturę otoczenia, podejmowany wysiłek fizyczny czy występującą gorączkę. Gdy pot paruje z powierzchni skóry, organizm pozbywa się nadmiaru zmagazynowanego ciepła i właśnie w ten sposób chroni się przed przegrzaniem. Pot jest także ważny dla utrzymania równowagi elektrolitowej organizmu. Brak możliwości pocenia się pozbawia organizm sprawnego mechanizmu termoregulacji, co może być szczególnie niebezpieczne w upalne dni lub podczas podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego.

Hipohydroza – jakie zagrożenia niesie ze sobą?

Hipohydroza, czyli zmniejszenie wydzielania potu (zmniejszona potliwość) oraz anhydroza (całkowity brak potliwości) stanowią istotny problem zdrowotny. Bez możliwości skutecznego schładzania się organizm jest narażony na przegrzanie, co może wywołać objawy takie jak zawroty głowy, nudności, ból głowy, osłabienie, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do udaru cieplnego. Zbyt wysoka temperatura ciała może uszkadzać narządy wewnętrzne, a udar cieplny stanowi zagrożenie dla życia. Brak pocenia się ogranicza również możliwości organizmu w zakresie usuwania toksyn przez skórę.

Choroby rzadkie, którym towarzyszy zmniejszenie potliwości

Brak potliwości towarzyszy kilku rzadkim chorobom genetycznym, które wpływają na funkcjonowanie gruczołów potowych. Należą do nich między innymi:

  • Zespół Fabry’ego – rzadka choroba metaboliczna, spowodowana mutacją w genie GLA, która prowadzi do akumulacji substancji tłuszczowych w organizmie, co zaburza funkcjonowanie wielu narządów, w tym gruczołów potowych. U pacjentów z zespołem Fabry’ego obserwuje się często hipohydrozę, co dodatkowo obciąża ich organizm.
     

  • Zespół Sjögrena – schorzenie, w którym układ odpornościowy produkuje przeciwciała przeciwko własnym białkom. Zmiany dotyczą głównie ślinianek, gruczołów łzowych, a także potowych. W efekcie chorujący na zespół Sjögrena mają zwykle obniżoną zdolność pocenia się, co rzutuje na ich zdolność do regulacji temperatury.

Brak lub ograniczenie potliwości w tych rzadkich schorzeniach stanowi dodatkowe zagrożenia chorych, wymagając od nich szczególnej ostrożności w codziennych sytuacjach, zwłaszcza podczas podejmowania aktywności fizycznej i przebywania w gorącym klimacie.

Choroby rzadkie są trudne do rozpoznania, a dotknięci nimi pacjenci często są leczeni na inne bardziej popularne schorzenia przez długi czas, nie otrzymując tym samym właściwego rozpoznania. Szacuje się, że w Polsce schorzenia rzadkie mogą dotyczyć nawet ponad 3 milionów osób.

Fundacja Saventic, mająca na celu poprawę życia pacjentów z chorobami rzadkimi, nie tylko poszerza wiedzę społeczeństwa w tym zakresie, ale także oferuje bezpośrednie wsparcie diagnostyczne. Osoby zainteresowane taką bezpłatną pomocą mogą wypełnić stosowne formularze i przesłać dokumentację medyczną. Za analizę dostarczonych dokumentów odpowiadają specjaliści (lekarze) Fundacji, wspierani przez technologie bazujące na sztucznej inteligencji.

Artykuł sponsorowany

kursy psychologiczne

Redakcja ulogopedy.pl

Nasza redakcja to zespół pasjonatów zdrowia, psychologii i rozwoju dzieci. Poznaj najważniejsze aspekty zdrowego stylu życia, pożywnej diety, pięknej skóry, włosów i paznokci, a także przeczytaj o psychologicznych ciekawostkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Brak potliwości
Poradnik dla seniorów
indywidualny pakiet medyczny

Jesteś zainteresowany reklamą?