Zalecenia dla rodziców dzieci jąkających się

7719684740_a1c550a018_o1. Nie mów przy dziecku o jego zaburzeniu. To wywołuje niepotrzebny stres i powoduje złe samopoczucie. Zaś mniejszemu dziecku uświadamia, że jego mowa jest odmienna, co może prowadzić do nasilenia się objawów.

2. Nie każ dziecku powtarzać źle wypowiedzianych wyrazów.

3. Nie gań dziecka za jego niepłynność. Ono naprawdę nie robi tego celowo.

4. Miej duże pokłady cierpliwości w słuchaniu mowy swojego dziecka.

5. Recytujcie wspólnie wierszyki, śpiewajcie piosenki, oglądajcie obrazki i opowiadajcie bajki. W trakcie recytowania z pamięci i śpiewania jąkanie nie powinno się w ogóle pojawiać, zaś w trakcie opowiadania i rozmowy zwróć uwagę, aby dziecko mówiło powoli, było zrelaksowane i spokojne.

Przykład: Rodzic wymawia nazwę obrazka lub krótkie zdanie, następnie powtarza je razem z dzieckiem.

6. Wykonuj z dzieckiem ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Kontroluj, aby oddech Twojego dziecka był spokojny, a mięśnie rozluźnione.

7. Organizuj swojemu dziecku zajęcia manualne, spędzaj z nim także czas na świeżym powietrzu. Wybieraj raczej miejsca spokojne i nie zatłoczone.

8. Prowokuj swoje dziecko do mówienia, jeśli zauważysz, że ma akurat lepszy okres w mówieniu i mniej się jąka.

9. Zastanów się w czym Twoje dziecko jest naprawdę dobre. Pomóż mu odnaleźć pasję (malowanie, taniec, śpiew, gra na instrumencie, sport itp.). Chwal jego osiągnięcia. Dziecko powinno mieć świadomość, że jest czynność, którą wykonuje lepiej od innych osób. W chwilach zwątpienia, powinno je to podnieść na duchu.

10. W miarę możliwości dyskretnie czuwaj nad zabawą swojego dziecka z innymi dziećmi. Staraj się nie dopuścić do sytuacji, kiedy zostanie wyśmiane i poniżone.

11. Staraj się ograniczać silne bodźce oddziałujące na dziecko. I to zarówno negatywne, jak i pozytywne. Dziecko nie powinno popadać w skrajne emocje, ponieważ wzmaga to objawy jąkania. Pamiętajmy, że mowa tu o naprawdę silnych bodźcach, nie oznacza to, że dziecko nie może przeżywać żadnych emocji, a jego życie ma stać się nudne.

12. Dbaj o to, żeby dziecko było wyspane i wypoczęte. Nie nakładaj na nie zbyt wiele obowiązków i zajęć pozalekcyjnych.

Dziecko powinno mieć zapewnione ok. 10h snu w ciągu doby, a obowiązki i zajęcia dodatkowe nie powinny zajmować całego czasu wolnego. Po przedszkolu/szkole dajmy mu czas na odpoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu. Nadmiar zajęć wywołuje pośpiech, a co za tym idzie stres i zmęczenie. A to jak wiadomo nic dobrego nie wróży w przypadku dziecka jąkającego się.

 

Zobacz także: Wskazówki dla osób jąkających się.

Leave a Reply

12 − six =