978-83-7850-838-0Pracując na co dzień z dziećmi trzeba mieć ciągle głowę pełną pomysłów. Podążać za zainteresowaniami dziecka i jednocześnie realizować cele terapeutyczne. Wie o tym każdy terapeuta pracujący z dziećmi oraz każdy rodzic, którego dziecko boryka się z trudnościami w rozwoju. Wbrew pozorom wymyślenie zabawy edukacyjnej nie dla każdego jest takie łatwe i oczywiste. W chwilach, gdy potrzebujemy wsparcia i inspiracji, warto wykorzystać sprawdzone pomysły opisane przez innych terapeutów.

Godną polecenia książką są Zabawy i ćwiczenia na cały rok. Propozycje do pracy z dziećmi młodszymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych autorstwa Anny Franczyk oraz Katarzyny Krajewskiej.

Zebrane i opisane w niej ćwiczenia zdaniem autorek mogą być wykorzystywane przez nauczycieli, terapeutów i rodziców w pracy z dziećmi:

– z porażeniem mózgowym,

– z zaburzeniami emocjonalnymi,

– z zaburzeniami w zakresie motoryki, mowy, myślenia pojęciowego,

– z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym,

– niesprawnymi ruchowo (motoryka duża, mała),

– z deficytami rozwojowymi.

Osobiście dodałabym do tego jeszcze: ze wszystkimi dziećmi w normie rozwojowej 🙂 Jest to bowiem kopalnia znakomitych pomysłów na sensowne spędzenie czasu z dziećmi.

 

KSIĄŻKA PODZIELONA JEST NA CZTERY OBSZARY.

OBSZAR PIERWSZY

Ćwiczenia i zabawy rozwijające i usprawniające percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo-ruchową

OBSZAR DRUGI

a) Ćwiczenia i zabawy rozwijające i usprawniające percepcję i pamięć słuchową oraz koordynację słuchowo-ruchową

b) Ćwiczenia i zabawy rozwijające mowę i myślenie

OBSZAR TRZECI

Ćwiczenia i zabawy rozwijające orientację zmysłową, przestrzenną i kierunkową

OBSZAR CZWARTY

a) Ćwiczenia i zabawy w zakresie sprawności ruchowej

b) Propozycje sytuacji edukacyjnych oparte na proponowanych zabawach i ćwiczeniach z wybranych obszarów i etapów

Każdy obszar zawiera krótki wstęp opisujący daną umiejętność oraz szeroki zestaw przykładowych ćwiczeń podzielonych pod względem zaawansowania na cztery etapy.

Dodatkowo w książce znajdziemy 10 scenariuszy zajęć dydaktyczno-terapeutycznych oraz zestaw gier i ilustracji do poszczególnych zadań.

Książka Zabawy i ćwiczenia na cały rok jest bardzo fajnym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak i terapeutów/nauczycieli. Stanowi zbiór gotowych podpowiedzi w jaki sposób rozwijać poszczególne umiejętności podopiecznych.

Leave a Reply

four × four =