drugiKiedy po raz pierwszy wzięłam książeczkę Ten drugi do ręki, jej tytuł wydawał się bardzo niewinny. Ot, kolejna książka dla dzieci, w której bohaterem i narratorem jest pluszowy miś. Ładna grafika. Przyciągająca wzrok okładka. A potem zaczęłam czytać…

 

O czym jest ta książka?

O wielkim szczęściu i o największej stracie. Jest to historia widziana oczami pluszowego misia, który obserwuje świat zza szczebelków małego łóżeczka w opustoszałym niebieskim pokoiku. Misia, który boi się, że już nigdy nikt nie otworzy drzwi tego pokoiku. Choć był to przecież pokój pełen radości i miłości.

Miś mieszkał w nim razem z Przyjacielem, który codziennie ściskał mu łapki i ślinił jego uszy. Który patrzył na niego swoimi wielkimi brązowymi oczami. Przyjaciela, z którym jeszcze niedawno spał i który czasem budził go w nocy swoim płaczem. Nagle miś został sam. Zamknięty na klucz w niebieskim pokoiku, do którego nikt już nie zagląda. Aż do pewnego momentu.


 

Książka przedstawia historię rodziny, która zmaga się z bólem po stracie dziecka. Obserwatorem zdarzeń jest pluszowy miś Fredek, który nie do końca rozumie emocje i wydarzenia wokół niego. Relacjonuje codzienność rodziny z lekką naiwnością, „na chłodno”.

Mimo, że książka porusza nieprawdopodobnie ciężki temat, to sposób narracji, nieco naiwny, dziecięcy, sprawia, że staje się cenną lekturą zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dorosły podejdzie do niej niezwykle emocjonalnie, dopowie sobie wszystkie szczegóły, wczuje w sytuację. Być może nawet za bardzo. Dziecko pozostanie zaś z historią mówiącą o śmierci w sposób spokojny, łagodny, dający nadzieję. Miś nie nazywa wszystkiego wprost, nie używa wielkich słów, nie rozpacza. Miś, trochę jak dziecko, dostrzega zmiany. Zmiany na gorsze. Zmiany w zachowaniu ludzi wokół niego, nowe emocje, których wcześniej nigdy nie widział i których jeszcze nie rozumie. Próbuje to wszystko sobie poukładać w swojej małej misiowej główce.

Książka może pomóc oswoić temat ciężkiej choroby lub śmierci najbliższej osoby. Choć opowiada o wielkim cierpieniu, pozbawiona jest wielkich słów i nazywania wszystkiego wprost. Pozostawia pole do własnych interpretacji zdarzeń i przeżywania własnych emocji.

 

Książka powstała w dwóch wersjach językowych. Polskiej i angielskiej. Jest autorką jest Marta Szloser. Książeczkę Ten drugi. Opowieść misia Fredka możecie nabyć na stronie Wydawnictwa Impuls.

Leave a Reply

10 − six =