Jak to mówią – „potrzeba matką wynalazków”. Myślę, że dr Marta Galewska-Kustra, autorka wielu książek edukacyjnych dla dzieci wie o tym najlepiej 😉 Napisała bowiem kolejną książkę, która jest odpowiedzią na potrzeby zarówno rodziców, jak i terapeutów pracujących z maluchami.

Poprzednie książki Pani Marty, czyli Wierszyki ćwiczące języki, Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, Zeszytowy trening mowy oraz moja faworytka, czyli książka Pucio uczy się mówić, na stałe zadomowiły się na moich zajęciach. Książki są bardzo atrakcyjne graficznie, opowiadają ciekawe historie i dzieciaki je uwielbiają. A dla mnie najistotniejszy jest ich wymiar edukacyjny 🙂

Jakiś czas temu przedstawiałam Wam pierwszą część przygód małego Pucia, czyli Pucio uczy się mówić. Tym razem miałam przyjemność objąć patronatem medialnym część drugą, czyli książeczkę Pucio mówi pierwsze słowa. Jest to kontynuacja historii małego chłopca i jego rodzinki.

W książce pojawiają się postaci, które dzieci już dobrze znają. Jednak, żeby nie było nudno, dołączają też do nich nowi bohaterowie.  Druga część przygód Pucia to także nowe wyzwania dla dzieci. Poza podstawowymi pytaniami, które znamy z części pierwszej (Co to/Kto to? Co robi?) pojawiają się także m.in. pytania o cechy (Jaki?). Zmienia się także sposób opisywania świata. Nadal w książce królują zdania proste, jednak nie mamy już do czynienia z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi, a ze słowami. Są to proste słowa, bliskie i znane dziecku.

Książka ujmuje swoją prostotą. Jest ZROZUMIAŁA dla dzieci. Historie w niej opisane maluchy znają ze swojego życia. Forma książki zachęca dzieci do mówienia, nie tylko słuchania, bowiem poza fabułą, na każdej stronie znajdują się pytania oraz wyróżnione osoby lub przedmioty.

Serdecznie polecam Wam obie części przygód Pucia. Zawsze mam je pod ręką i z czystym sumieniem polecam je rodzicom, którzy pytają o ciekawe książki edukacyjne dla dzieci. Ja najczęściej korzystam z pomocy Pucia podczas pracy z dziećmi w wieku 1-4, jednak z powodzeniem można korzystać z książki również z dziećmi starszymi, które borykają się z trudnościami w zakresie mowy.

Mam przyjemność pracować z wieloma maluchami i nie trafił mi się jeszcze taki, który nie polubiłby Pucia 🙂 A jak wiadomo, dzieci są zawsze najlepszymi recenzentami.

Leave a Reply

16 + eighteen =