Wielu rodziców boryka się z trudnościami artykulacyjnymi swoich dzieci. Wiadomo, że zajęcia z logopedą (zazwyczaj raz w tygodniu) to nie wszystko. Bardzo ważna jest praca z dzieckiem w domu.

Rodzice często otrzymują zalecenia od swojego logopedy, jakie ćwiczenia wykonywać, aby usprawniać mowę dziecka również po wyjściu z gabinetu logopedycznego.

Jednak powtarzane po raz kolejny słowa i ćwiczenia narządów artykulacyjnych mogą się dziecku w końcu znudzić i niechętnie będzie do nich wracać. Z tego powodu tak ważne jest, aby zajęcia przybierały różne formy i odpowiadały zainteresowaniom dziecka. Gabinet każdego logopedy wyposażony jest w wiele ciekawych i kolorowych pomocy do zajęć. Jego głowa musi być stale pełna nowych pomysłów i inspiracji. Jednak zajęcia z logopedą trwają 30-60 min. Rodzice muszą wplatać ćwiczenia wspomagające mowę dziecka znacznie częściej, gdyż przebywają z nim praktycznie cały czas.

W sytuacjach, kiedy rodziców dopada bezsilność i brak „weny twórczej”, bardzo przydatne okazują się pomoce, w których znaleźć można gotowe rozwiązania, w jaki sposób urozmaicić codzienne ćwiczenia.  

Jedną z takich pomocy jest książeczka „Przygody Języczka Podróżniczka” autorstwa M. Bryły i A. Muszyńskiej wydana przez Oficynę Wydawniczą Impuls.

UntitledKsiążka ma 114 stron. Zawiera 19 bajeczek opowiadających o przygodach Języczka-Podróżniczka. W każdą bajkę wplecione są ćwiczenia przygotowujące aparat artykulacyjny dziecka do wymawiania poszczególnych głosek. Do bajek załączone są kolorowe ilustracje, które z pewnością zainteresują każdego malucha.

Bajeczki z ćwiczeniami do poszczególnych głosek, ułożone są w kolejności, w jakiej głoski pojawiają się w naturalnym rozwoju mowy. Ponadto do historyjek załączone są ćwiczenia języka, warg, ćwiczenia oddechowe oraz wyrażenia dźwiękonaśladowcze.

Książeczka zawiera także bogaty zbiór ćwiczeń ogólnorozwojowych. Można ją wykorzystać do ćwiczeń:

– artykulacyjnych

– oddechowych

– grafomotorycznych

– analizy i syntezy wzrokowej

– percepcji słuchowej

– poszerzania słownika dziecka

– pamięci

– kategoryzacji

Do opowiadań dołączone są karty pracy zawierające kolorowanki, puzzle do wycięcia, obrazki różniące się szczegółami, labirynty, obrazki zbudowane z kropeczek, które należy połączyć, obrazki do gry w memory, ćwiczenia w rymowaniu, kategoryzacji itp. Podany jest również przykład masażu relaksacyjnego, który można samodzielnie wykonać dziecku. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jest to naprawdę bardzo praktyczna książka, która znajdzie zastosowanie w każdym domu. Nie tylko do ćwiczeń terapeutycznych, lecz także w profilaktyce i wspomaganiu pięknej mowy dziecka.

Przypominam, że książkę możecie wygrać w najnowszym KONKURSIE uLogopedy.pl i Wydawnictwa Impuls!

3 Responses

 1. Mania
  | Reply

  Mam tą książkę i często do niej sięgam. Jest naprawdę super!

 2. Paulina
  | Reply

  A w jakim wieku dziecka warto tę książkę zakupić? Mój synek ma rok i 3 miesiące czy to nie za wcześnie?

 3. Logopeda Anna Siciarz
  | Reply

  W książce jest także rozdział poświęcony dzieciom od pierwszego roku życia. Może Pani czytać synkowi dowolne bajeczki, w których występują np. wyrażenia dźwiękonaśladowcze, które dziecko będzie próbowało powtórzyć. Warto sięgać po takie bajki, które napisane są prostym językiem. Tak naprawdę na czytanie bajeczek i opowiadanie historyjek nigdy nie jest za wcześnie 😉 Pozdrawiam serdecznie

Leave a Reply

19 − 13 =