Końcem sierpnia 2017 Wydawnictwo PWN wydało książkę autorstwa radiowej Pani Literki, czyli Agaty Hąci – „Co robi język za zębami?” Zachęcona tytułem (który wskazywał na powiązanie z logopedią) postanowiłam ją przeczytać. I mimo, że nie jestem dzieckiem w wieku 5-12 lat (moim zdaniem jest to mniej więcej grupa docelowa) książka pochłonęła mnie bez reszty. Napisana lekko, z dużą dawką humoru, przedstawia niezwykle trudny temat jakim jest poprawna polszczyzna. Naprawdę wielka klasa dla autorki za profesjonalne, a jednocześnie przystępne dla dziecka wyjaśnienie wielu pułapek językowych 🙂

Ile masz uszu? Jeśli jeden chłopiec jest lekki, to dwaj chłopcy są… jacy? Czy naprawdę zdarzyło się kiedyś, że komuś słoń nadepnął na ucho? Ile kot może napłakać? Czy polski pupil to angielski pupil? Skąd się wzięło słowo kochać? Czym dla mieszkańców wschodniej Polski jest bułka? Lepiej nosić podkoszulek czy podkoszulkę?

Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w książce. Ponadto publikacja zawiera także pasujące do danego rozdziału ćwiczenia i zadania – między innymi ćwiczenia artykulacyjne oraz ćwiczenia wspomagające pracę warg i języka.

Ze strony Księgarni PWN:

Książka wpisuje się w naturalny rozwój poznawczy dzieci i odpowiada na ich naturalną ciekawość świata, w tym także ciekawość tego, w jaki sposób komunikują się ludzie. Autorka, od lat prowadząca radiowe programy poświęcone polszczyźnie, także dla najmłodszych, rozbudza i pogłębia zainteresowanie językiem polskim.

W każdej z pięciu części książki odkrywa kolejne tajemnice języka:

  • Jak poprawnie wymawiać głoski i całe słowa? Artykulację ćwiczymy tu na najbardziej zwariowanych przykładach, od prostej gimnastyki buzi i języka do przezabawnych wierszyków. W tym rozdziale znajdzie się również gratka dla małych poliglotów!
  • Co znaczą słowa, jakie zachodzą pomiędzy nimi relacje i jak się wśród tego gąszczu poruszać? Już kilkulatek doskonale pojmie, czym jest zapożyczenie z obcego języka, jeśli tylko wyjaśnimy to na przykładzie. W końcu słowa są przepustką do świata!
  • Jak właściwie rozumieć związki frazeologiczne? Czytelnicy znajdą tu popularne oraz nieco już zapomniane powiedzenia związane z psami, kotami, słoniami i innymi stworzeniami, które na dobre zagościły w języku polskim.
  • Jak zachowywać się grzecznie, w tym także grzecznie mówić i okazywać szacunek naszym rozmówcom? Jak odnaleźć się w grupie i wiedzieć, komu, kiedy i co przystoi: na podwórku, w szkole i przy stole?
  • Jak zaprzyjaźnić się z gramatyką? I już nigdy nie odczuwać niepokoju, kiedy lekcy chłopcy lepkimi palcami dotykają nielekkich żelazek? Z dziećmi warto bawić się w gramatykę!

W książce znajdują się rozdziały prezentujące ćwiczenia logopedyczne, które służą wyrabianiu sprawności artykulacyjnej, jak również rozdziały objaśniające znaczenia wyrazów, związków frazeologicznych, przybliżające zasady gramatyki polskiej i etykiety językowej.

Każdy rozdział jest pomyślany interakcyjnie, co oznacza, że:

  • treści merytoryczne są przekazane w sposób dialogowy, budujący narrację, opowieść, której aktywnym odbiorcą jest dziecko,
  • zawiera zachęty do zabawy i podpowiedzi zabaw związanych z danym tematem,
  • odwołuje się do codziennych doświadczeń dziecka (domowych, przedszkolnych, szkolnych), a przez to buduje przeżycie treści oparte na emocjach – a więc lepiej, trwalej zapamiętywane,
  • uwzględnia sytuację wspólnego czytania książki przez dziecko i rodziców/opiekunów, co sprzyja budowaniu więzi i kształceniu wzorców czytelniczych i komunikacyjnych.

Całość jest bardzo spójna, mimo że porusza naprawdę wiele zagadnień dotyczących języka polskiego. Ciekawą treść dopełniają fantastyczne ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza. Książka posiada grubą okładkę, ma duży format i liczy aż 335 stron.

Dr Agata Hącia tą publikacją udowodniła, że język polski zdecydowanie nie jest nudny, a jego poznawanie i odkrywanie może być świetną zabawą!

Jest to jedna z tych książek, którą chce się obdarować całą rodzinę 😉 Z pewnością znajdzie się liście obowiązkowych prezentów dla dzieci szkolnych i przedszkolnych z mojej rodziny. Wam również serdecznie ją POLECAM!

Odsyłam Was również na stronę Polskiego Radia, gdzie możecie posłuchać wywiadu z autorką dotyczącego książki.

https://www.polskieradio.pl/18/4562/Artykul/1811301,Co-robi-jezyk-za-zebami

Leave a Reply

twelve − 10 =