Kilka słów o podniebieniu gotyckim…

posted in: Logopeda radzi | 3
14881920961_423e98d90f_z
Zdjęcie jest przykładową grafiką strony. Nie przedstawia dziecka z podniebieniem gotyckim.

O podniebieniu gotyckim możemy mówić, kiedy podniebienie twarde jest wąskie i mocno wysklepione. Dochodzi także do nieprawidłowego wyrzynania się zębów, a w rezultacie wady zgryzu.

Jest to wada anatomiczna spotykana zarówno u osób w normie intelektualnej, jak i u niepełnosprawnych. Często występuje u osób z Zespołem Downa, Marfana, może także towarzyszyć krzywicy.

Do prawdopodobnych przyczyn występowania podniebienia gotyckiego zalicza się m.in. wcześniactwo (kiedy nie został osiągnięty wystarczający czas na ukształtowanie prawidłowego podniebienia) oraz zaburzenia neurologiczne, do których doszło w okresie prenatalnym (przed narodzinami). W niektórych źródłach, jako przyczynę podaje się także niedrożność nosa i długotrwałe oddychanie ustami. Być może jednak niedrożność nosa i oddychanie ustami są konsekwencją, a nie przyczyną podniebienia gotyckiego i w znaczący sposób wpływają na pogłębienie tej wady anatomicznej.

Brak prawidłowej diagnozy i niepodjęcie leczenia laryngologicznego lub ortodontycznego może pociągać za sobą dalsze skutki w postaci trudności w karmieniu dziecka piersią (zbyt wysokie podniebienie powoduje trudności w dociśnięciu piersi i pobraniu pokarmu).  Ponadto, dziecko ma trudności z unoszeniem języka, wykształca się u niego nieprawidłowy sposób połykania (tzw. infantylny – z językiem ułożonym płasko na dnie jamy ustnej), niekiedy także oddychania (przez usta), w dalszej kolejności pojawiają się wady zgryzu, trudności z gryzieniem, żuciem i połykaniem oraz wady artykulacyjne.

Mówiąc o zaburzeniach artykulacji, do najczęstszych należą rotacyzm, lambdacyzm i sygmatyzm. Wynikają one nie tylko z trudności z uniesieniem języka do wałka dziąsłowego, lecz także z powstania nieprawidłowej szczeliny, przez którą wydostaje się powietrze w czasie artykulacji.

Jeśli chodzi o terapię logopedyczną osób z podniebieniem gotyckim, powinny one wykonywać w szczególności ćwiczenia usprawniające pionowe ruchy języka (unoszenie języka do wałka dziąsłowego). Ponadto warto wykonywać ćwiczenia oddechowe, które utrwalą prawidłowy wzorzec oddychania oraz pracować nad właściwym sposobem połykania. Pomocne okażą się na pewno ćwiczenia żuchwy oraz wzmacnianie mięśni warg. Pacjent powinien być jednocześnie pod stałą opieką ortodonty.

 

E.M.Skorek, Z logopedią na Ty. Podręczny słownik logopedyczny, Kraków 2005.

3 Responses

  1. Jula
    | Reply

    Podniebienie gotyckie to temat, którego logopedzi chyba się boją. Jest o tym bardzo mało informacji. Super, że go Pani podjeła! 🙂

  2. Magdalena
    | Reply

    Zawsze się tu dowiem jakichś ciekawych rzeczy. Nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje…

  3. Ada
    | Reply

    Witam.
    Będziesz ciekawy artykuł. A co z asymetrią podniebienia miękkiego? Jaki jest wpłuw na artykulacje?

Leave a Reply

20 − thirteen =