Jakiś czas temu wspominałam, że będę mieć możliwość pracy z programem Bambikowe Logoprzygody firmy Moje Bambino. Czas na więcej konkretów, czyli fakty i wrażenia związane z praktyką.
W poniższym artykule opiszę pierwsze trzy działy programu: Ćwiczenia artykulacyjne, Ćwiczenia słuchowe oraz Wymowę.
- Ćwiczenia artykulacyjne
W tym dziale znajdziemy 20 filmików przedstawiających najpopularniejsze i zarazem najbardziej praktyczne ćwiczenia narządów artykulacyjnych. W nagraniach występują dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Każdy film można odtworzyć w trzech opcjach: 20 sekund, 40 sekund lub 60 sekund – w zależności od tego ile ma trwać dane ćwiczenie.
Ja wprowadziłam zasadę: patrzymy jak chłopiec lub dziewczynka na filmie wykonuje dane ćwiczenie, a później próbujemy zrobić tak samo przed lustrem – żeby dziecko miało możliwość kontrolowania własnych ruchów i ewentualnego korygowania ich.
Dzieciom, które niechętnie wykonują ćwiczenia narządów artykulacyjnych warto wprowadzić element rywalizacji, czyli np. kto dłużej będzie wykonywał dane ćwiczenie: ty, czy chłopiec/dziewczynka na filmiku. Jest to naprawdę mobilizujące i doskonale się sprawdziło.
- Ćwiczenia słuchowe
Ćwiczenia słuchowe to zdecydowanie jeden z moich ulubionych działów. Znajdziemy tu naprawdę bogaty zestaw znakomicie dobranych ćwiczeń, dzięki którym możemy pracować zarówno nad słuchem muzycznym, jak i fonematycznym. Pamiętajmy bowiem, że prawidłowy słuch fizyczny (badany zwykle po urodzeniu) jest dopiero punktem wyjściowym w procesie analizy słuchowej. Za rozumienie, nadawanie i przetwarzanie mowy odpowiedzialne są właśnie słuch muzyczny (wysokość dźwięków, odpowiednie przerwy między dźwiękami), jak i fonematyczny (rozróżnianie dźwięków mowy, wyodrębnianie głosek, sylab oraz całych zdań w mowie, rozróżnianie i odpowiedni dobór tempa mowy, prawidłowy akcent, intonacja).
Ćwiczenia analizy i percepcji słuchowej są często niezbędne w czasie terapii logopedycznej. Stanowią fundament, na którym później oparte są ćwiczenia wymowy. Bez prawidłowej analizy słuchowej nie wypracujemy prawidłowej wymowy. Jedno jest z drugim ściśle powiązane.
W programie Bambikowe Logoprzygody ćwiczenia słuchowe są naprawdę świetnie opracowane zarówno pod względem merytorycznym, jak i graficznym. Jest to obszerny zbiór ćwiczeń analizy słuchowej zebranych w jednym miejscu. Możemy dobrać trudność ćwiczenia do możliwości dziecka. Całość materiału jest ubrana w piękną grafikę i ciekawy kontekst, co sprawia że ćwiczenia są dla dziecka bardzo interesujące i przyjemne. Chętnie do nich wraca i traktuje jak zabawę, a nie ciężką pracę, którą tak naprawdę przecież wykonuje. Słuchawki nauszne tłumią niechciane odgłosy otoczenia i pozwalają skupić się wyłącznie na słyszanym materiale. W książce postępów dziecka możemy zapisywać na bieżąco co już mamy opanowane, a co nadal wymaga pracy.
Na załączonych grafikach znajdziecie spis ćwiczeń słuchowych zawartych w programie. Po kliknięciu w każde z nich rozwijają nam się dodatkowe opcje, np. stopień trudności; wybór, czy chcemy działać na sylabach, czy wyrazach lub wybór, czy interesują nas samogłoski, czy spółgłoski.
Gwarantuję Wam, że każdy znajdzie tu ćwiczenia, które przydadzą mu się w pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami. Jest to naprawdę dział zasługujący na szczególną uwagę i pochwałę.
- Wymowa
W dziale wymowa znajdują się ćwiczenia do głosek sz, rz/ż, cz, dż oraz r.
Do głosek szumiących znajdziemy ćwiczenia głoski w izolacji, w sylabach, w nagłosie/ śródgłosie/ wygłosie wyrazów, w zdaniach oraz na koniec różnicowanie głosek szumiących z syczącymi.
W przypadku głoski r postępowanie jest nieco inne, gdyż jak wiadomo nie rozpoczynamy wywoływania tej głoski w izolacji. Znajdziemy tu:
– ćwiczenia wstępne niezbędne do wywołania głoski,
– ćwiczenia r w nagłosie i śródgłosie występującego po spółgłoskach t, d,
– wyrazy z kr, gr, pr, br, r
– r w zwrotach dwuwyrazowych oraz w zdaniach
Bez wątpienia zaletą programu jest także możliwość nagrywania wypowiedzi dziecka. Przy każdym ćwiczeniu wymowy u dołu ekranu znajduje się ikonka z mikrofonem. Po kliknięciu w nią dziecko odsłuchuje wyraz/wyrażenie/zdanie wypowiedziane przez Smoka Bambika i je powtarza. Wypowiedź dziecka zostaje zarejestrowana. Później odtwarzamy mu nagranie, dzięki czemu dziecko ma możliwość samodzielnej oceny swojej wypowiedzi. Jest to naprawdę doskonała metoda na usłyszenie wszelkich nieprawidłowości i różnic między wymową prawidłową, a nieprawidłową. Po każdym wypowiedzianym elemencie maluch ma możliwość wystawienia sobie oceny w postaci uśmiechniętej lub smutnej minki.
Pierwsze trzy działy Bambikowych Logoprzygód z pewnością sprostały moim oczekiwaniom. Są czytelne, proste w obsłudze i przyjazne dzieciom. Korzystanie z programu dla dziecka jest dobrym sposobem na urozmaicenie zajęć, a dla logopedy – dużym ułatwieniem w codziennej pracy. W jednym miejscu mamy bardzo obszerny i wartościowy merytorycznie materiał do ćwiczeń.
Warto jednak pamiętać, aby we wszystkim zachować zdrowy rozsądek i nie pozwalać dziecku zbyt długo i zbyt często przebywać przed komputerem. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Program komputerowy jest jedną z bardzo ciekawych dla dziecka pomocy do zajęć – ważne jednak, aby nie zastępował logopedy.
W kolejnym – trzecim wpisie przybliżę Wam pozostałe działy programu, czyli Słownik, Kompetencje językowe oraz Warto tu zajrzeć…
ZOBACZ TAKŻE: BAMBIKOWE LOGOPRZYGODY CZ. I